PONDĚLNÍ GLOSY 11.12.2006

Miroslava Macka
Trávím pár dnů odpočinku v Mnichově a tak se rozhodně nebudu pídit po aktuálních zprávách z domova, zvláště po těch politických ne. A tak se vynasnažím (budu se snažit, jak je teď módní říkat v mediích) psát pro vás postřehy místní, jejichž poselství by ovšem mělo být platné obecně.

Láska k biopotravinám je tady v Německu velmi silná a tak jsou Němci ochotni putovat kupříkladu za "biokiwi" z Nového Zélandu přes půl města, aniž by si uvědomili, že přeprava jednoho kilogramu kiwi z Nového Zélandu do Německa vyprodukuje do ovzduší jedenáct kilogramů kysličníku uhličitého....
Jak říká klasik ( James Thurber): čistota půl zdraví, ale jeden to nepřežije.

Ale ani se jim nedivím, že jsou už úplně zblblí, nejsou v tom sami: vzpomeňte si kupříkladu na několikadenní téměř hysterickou kampaň v českých mediích, varujících před jedovatou rýží se skořicí firmy Müller.
Kumarin, používající se jako jed na krysy v ní byl!
Ale nelekejte se, nešlo o dalšího hromadného vraha, který by ve výrobně přisypával do kelímků výše zmíněný jed. To jen dávkovací stroj přisypal do jedné várky více skořice. A ta prostě obsahuje něco kumarinu, takže platí, že čím více skořice, tím více kumarinu.
Pokud vás někdy pozvu na večeři a moje paní - geniální kuchařka připraví náš oblíbený dezert, flambované švestky s domácí skořicovou zmrzlinou, dostanete do sebe též dávku kumarinu, která s vysokou pravděpodobností přesahuje nějakou tu evropskou normu (do skořicové zmrzliny se skořice musí totiž dát značné množství), ale ubezpečuji vás, že vám to pranic nebude vadit a určitě vám to zdravotně neuškodí. Spíše naopak, neboť veselá mysl = půl zdraví.
P.S. A což teprve vanilková zmrzlina s nastrouhanými tonka beans, pravým to gejzírem kumarinu!

Již staří Římané radili Festina lente, tedy Chvátej pomalu. Germáni tuto radu dokonce pěkně zrýmovali: Eile mit Weile.

Kniha "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka" se opravdu rychle rozprodává....
Je možno ji objednat na mailové adrese m.vitovcova@volny.cz
Cena jedné knihy včetně balného a poštovného je 299.- Kč. Při objednání více kusů je cena (vzhledem ke stejnému balnému a jinému poštovnému) mírně nižší než násobky ceny za knihu jednu.
Verše lorda Byrona, Roberta Burnse, Elizabeth Barret - Browningové (včetně kompletních Portugalských sonetů), Roberta Browninga, Ruperta Brooka, Johna Keatse (včetně nádherného Předvečera svátku svaté Anežky), Percyho Bysshe Shelleyho (včetně slavné Mimózy), Williama Shakespeara (kompletní Sonety) a dalších mohou být pěkným, nejen vánočním, dárkem.....

P.P.S. Zlatým hřebem dnešní večeře v mnichovském Austernkeller byli sněžní krabi s hořčicovou majonézou a k tomu náležitě vychlazené Pouilly - Fussé ročníku 2003 od Louise Latoura....zážitek, který by si určitě zasloužil být v plánovaném pokračování knihy "Jak se stát labužníkem" s předběžným názvem "Labužník na cestách aneb příjemné útrapy snobů, popsané dvěma z nich".....