Valašský soubor Radhošť z Trojanovic v Texasu

"Valašský soubor Radhošť z Trojanovic" byl u krajanů v Texasu (od 22.09. - 08.10.2006).
Citát Jean Blaha Davis, prezidentka spolku: Řada krajanů nikdy vlast svých předků nenavštívi. Vy jste jim kus tohoto domova přivezli!
Ve spolupráci s Texaským krajanským spolkem The Czech Heritage Society of Texas (Spolek českého dědictví v Texasu,) na základě 150-letého výročí vystěhování Čechů a Moravanu do Texasu, uskutečnil Valašský soubor Radhošť z Trojanovic 15-tidenní cestu po stopách českých přistěhovalců do Texasu. Iniciátorem této cesty byl starosta Trojanovic Drahomír Strnadel, město Frenštát p.R. reprezentoval starosta ing. Pavel Orlík, o organizaci cesty se staral David Strnadel. Výpravy se dále zúčastnili p. Jan Mička z Mořkova, s manželkou, frenštátský farář P. Rudolf Swienczek a Valašský soubor písní a tanců z Trojanovic reprezentovalo 12 tanečníků: Alena Genzerová, Eva Káňová, Marta Jalůvková, Jana Juračáková, Jiřina Batečková, Jana Martináková, David Vašek, Josef Káňa st., Vladimír Klimeš, Bohumír Holub, Petr Adámek, Josef Káňa ml., a hudba Radegast z Frenštátu p.R. - Bořek Vitásek prim, Golas Radek ml. cimbál, Žingor Marek kontrabas, Golas Radomír st. kontry, Frňka Tomáš klarinet a flétna. V druhé části našeho pobytu se k zúčastněným členům souboru přidal i Pavel Holas, který byl členem tohoto souboru před tím, než odešel do Chicaga, kde v současné době žije.
Cesta do Texasu byla připravována s předstihem, jak po stránce programového obsahu vystoupení pro českou komunitu v Texasu ( pro zajímavost - k bývalému Československu se v Texasu hlásí kolem 1 miliónu lidí) a tak po stránce finančního zajištění této cesty. Pro představu o hrubých finančních nákladech uvádíme, že např. jen zpáteční letenka z Prahy do Houstnu stála každého zúčastněného 22 tisíc Kč. Nemalé finanční prostředky byly vynaloženy i za pronájem aut (rent car,) kterými se bylo nutno přemístit často mnoho mil v krátkém čase do oblastí, kde tito čeští a moravští potomci žijí. Dalšími nezbytnými výdaji byly částky za ubytování převážně v Holiday Inn, Sun Inn apod., což jsou velká ubytovací zařízení, která se nacházejí téměř ve všech městech, zejména při dálnicích nebo v místech, kde je větší turistický ruch, (Sea coast, down town, and so on.) Několik nocí jsme také strávili u našich přátel, kteří si nás "rozebrali" do svých domovů. Při této příležitosti se naskytla možnost seznámit se s životem v jejich domácnostech, se zařízením domků, ve kterých žijí, s jejich obvyklým jídelníčkem, a také s jejich radostmi či starostmi.
K nutným výdajům nutno přičíst některé platby za jídlo a pití, které bylo nutno si někde zakoupit. Zdarma bylo zajištěno pohoštění a občerstvení po některých tanečních vystoupeních souboru Radhošť.
Další výdaje byly za vstupné např. do Kosmického řídícího střediska NASA v Houstnu, Mořského akvária v Corpus Christi Beach, na Letadlovou loď US Lexington či Tover of The Americas v San Antonio, (vyhlídková věž 650 stop vysoká.) atd.
Při této příležitosti bychom chtěli velmi poděkovat všem našim sponzorům, od nichž jsme získali finanční prostředky a které sloužily k doplnění základní potřebné finanční částky. Jsou to tyto organizace, společnosti, podniky a jednotlivci:
Agrosumak a.s., Alpine stavební společnost Cz, s.r.o., Asompo, a.s., Dytron s.r.o., Elektropohony spol. s r.o., Fitter Scaffold, spol. s r.o., Ing Ivo Ševora - Geos Opava, Ing Jan Mikeska, Jeti model s.r.o., JUDr. Stanislav Janák, Karel Reček, Kojenecké a dětské potřeby, Ladislav Zátopek, Lipka HQ s.r.o., Logis, s.r.o., Martinák Josef, Matice Radhošťská, Město Frenštát pod Radhoštěm, Jan Mička, Ministerstvo zahraničních věci, Ministerstvo kultury ČR Muzejní a vlastivědná společnost, Namron, a.s., Obec Čeladná, Obec Kunčice pod Ondřejníkem, Obec Tichá, Obec Životice u Nového Jičína, Obec Trojanovice, Phobos spol. s r.o., Plzeňský prazdroj, a.s. - Pivovar Radegast, Pneuservis Pavlát, Reznicek Texas, SCR Engineering, s.r.o., SVCS s.r.o., Šrubař, Vakuum servis s.r.o.
Celá tato mise začala na mezinárodním letišti v Houstnu, kde nás očekávali zástupci The Czech Heritage Society of Texas: Anna Krpec a Jean a Waymond Devisovi se dvěma Chevrolety a dalšími dalšími dvěma doprovodnými osobními auty. Když jsme vyšli z letištní haly, jako bychom vstoupili do sauny. Teplota v Texasu se totiž po celou dobu našeho pobytu pohybovala okolo 36° C. První den jsme strávili u našich přátel v Houstnu a druhý den v sobotu jsme měli naše první vystoupení v hale Sokola v Houstnu. Zde bych chtěl říci, že cimbál a basu nám zajistil a celou cestu vozil pán Günter Merkl. Přivítání a dojmy z vystoupení a setkání s krajany byly úžasné. Jejich milé přijetí, usměvavé tváře, stisky rukou, mnohdy skoro rodinné objetí a několik českých slov, které nám připomínaly mluvu našich prababiček a pradědečků byly balzámem po úmorné cestě letadly z Prahy přes Amsterodam do Houstnu. V dalších dnech jsme vystupovali v městech Viktoria, kde jsme měli dvě vystoupení, v San Antoniu, v městě Wall, kde jsme si prohlédli farmu pana Mikulika, jehož předkové pocházejí z Frenštátu p.R., v městě West. Další vystoupení bylo v městě Ennis, do kterého to bylo 220 mil a dále ještě dalších 60 mil do Ellis. V pátek 29.září jsme měli vystoupení v Caldwellu. V sobotu 30.září jsme v 11:30 vystoupili na Kolace Festival v Hallettsville a po ujetí 120 mil jsme měli ještě jedno vystoupení v La Grange. La Grange je družební město Frenštátu pod Radhoštěm a má své muzeum a také krásný Amphitheatre. Další den jsme navštívili Hostyn a zúčastnili jsme se mše i s naším farářem panem Swienczekem. Zde byl také předán zvon, dar Trojanovic texaským krajanům a posvěcen biskupem z Victorie. Odpoledne jsme byli hosty Parish Picnic. V pondělí v 18:30 jsme vystupovali v Brazos Halley v Collage Station - Texas A&M University. Ve středu jsme vystoupili v hlavním městě Texasu, Austinu, ve vládní budově State of Texas Capitol Rotunda, kde sídlí guvernér a zasedá senát a parlament. Z tohoto místa byl také vysílán TV záznam z našeho představení. Ten den jsme jeli ještě do města Elgin, kde jsme opět vystoupili. Ve středu 4.října jsme měli opět dvě vystoupení, a to ve Flattonii - střední škola School (open to public) a ve Fort Bend/Wharton v Hungerford Hall. Poslední vystoupení bylo v Nedville - Schoul (open to public), kde bylo okolo tisíce dětí a dospělých. Kromě TV přenosu z Kapitol Rotunda jsme byli ještě představeni ve zprávách televize a otištěny fotografie z našich vystoupení ve dvou různých Texaských novinách. Náš program shlédlo okolo šesti tisíc diváků. Reakce dětí i dospělých na naše vystoupení byly skvělé a zanechaly v nás hluboký dojem. Svými úsměvy a potleskem reagovali na naše tance, zpěvy, hry, naše kroje, naší řeč. A bylo mnohokrát vysloveno "prosím, přijeďte zase, brzy!"
Ještě jednou srdečné díky všem, kteří se podíleli na přípravě, pomoci, ať radou nebo finanční částkou na realizaci naší cesty do Texasu.

Za Valašský soubor písní a tanců "Radhošť" z Trojanovic
Bohumír Holub, Horní 206, Frenštát p.R. 744 01 Telefon: 556 836 156

Radhošť z Trojanovic, valašský soubor
Caldwell
Radhošť z Trojanovic, valašský soubor
Capitol
Radhošť z Trojanovic, valašský soubor
Capitol