PÁTEČNÍ GLOSY 26.05.2006

Miroslava Macka
Obsah odposlechů předsedy ODS Topolánka je sám o sobě neutrální: kdo ODS nemá rád, najde si v nich důkaz, že ODS Kořistku chtěla uplatit, kdo ODS fandí, najde v nich důkaz, že se nic takového nestalo a spoustě lidí to bude jedno, neboť v tom množství předvolebního křiku se tento hlásek ztratí.
Ale nemělo by: obvykle se totiž dějí věci obvyklé a věci výjimečné dějí se toliko výjimečně, takže pravděpodobnost, že únik odposlechů je řízenou předvolební akcí, je v podstatě stoprocentní.
A je dalším kamínkem do mozaiky poznání, jak strašlivě moc se bojí socialisté volební prohry, neboť dobře vědí, kolik másla mají za osm let vládnutí na hlavě a jaká nebezpečí leckterému z nich hrozí.

Půvab nechtěného předvedl pak Paroubek v rozhovoru s LN na toto téma:
LN: Média zveřejnila odposlech telefonátu mezi Topolánkem a jeho asistentem Dalíkem, který se týká kauzy Kořistka...
P: No, my s tím nemáme nic společného.
LN: Vy jste o tom doteď nic neslyšel?
P: Ne, já jsem slyšel, že to bude, že budou někde možná lítat, nebo že lítaj tyhle věci, ale já sám o sobně o tom nic nevím.
LN: Jak a kde jste slyšel, že to bude lítat?
P: Prosím?
LN: Jak jste se dozvěděl, že ty odposlechy budou někde lítat?
P: Ale já to slyším.
LN: Ale když premiér slyší, že budou někde lítat odposlechy jeho největšího politického soupeře, tak je to celkem pozoruhodné.
P: Víte, že lítá tohleto a tohleto už slyším půl roku, a nic takového se neděje.
LN: O zmíněném odposlechu telefonátu předsedy ODS jste tedy slyšel už před půl rokem?
P: Já nevím, jestli před půl rokem nebo před týdnem, já slyším každou chvíli něco.
LN: Přesně si to nepamatujete?
P: Ne, já netrpím špionomanií narozdíl od jiných lidí, takže tyhle věci neberu tak vážně.

Mnohem a mnohem zajímavější je ovšem rozhovor Paroubka s týdeníkem Reflex ze včerejšího dne, v němž se zmiňuje o bývalém šéfovi Národního bezpečnostního úřadu a státního podniku Čepro Tomáši Kadlecovi.
Cituji: Pro mě je naprosto nevěrohodnou osobou, která se snaží ublížit sociální demokracii. Osobně jsem byl za tím, že ten člověk vyletěl z Čepra, a to pro naprostou manažerskou neschopnost.
Jak je možné, že tato jeho odpověď neplní dnes první stránky seriózního tisku. nechápu. Položte si otázku, co by následovalo kupříkladu v USA, kdyby prezident Bush pronesl v některém rozhovoru: Pro mě je pan XY naprosto nedůvěryhodnou osobou, která se snaží ublížit republikánům. Osobně jsem byl za tím, že ten člověk vyletěl z NASA, a to pro naprostou manažerskou neschopnost.
Doufám, že takto dokonale vyniklo, co všechno si od současné vládní garnitury necháme líbit! Doufám a věřím, že už jen týden.
A dotaz "hlídacím psům demokracie": kde, poroboha jste a co děláte, to Vám něco takového skutečně nevadí, že o tom nepíšete?"

Ministr kultury Jandák se v pondělí nedostal do kláštera Zlatá koruna a tak ho jen provázel zahradník zahradou. Zdá se, že Jandák je kozel, co jej učinili zahradníkem, jinak by věděl, že památky mají v pondělí zavírací den.
Kastelán Troup k tomu řekl: Před pěti dny volala jakási paní z ministerstva, zda budu v pondělí v práci, že ministr cestuje po Českokrumlovsku a možná se zastaví i u nás. Popravdě jsem jí odpověděl, že v den, kdxy mají všechny památky zavřeno, v práci nebudu, neboť si potřebuji zařídit nějaké osobní věci. Paní z ministerstva řekla, že to vyřídí dál a tím pro mne celá věc skončila.
To si ovšem ten kmán dovolil hodně, když takto nehorázně odmítl sloužit cestujícímu panstvu. A co víc, před nedávnem dokonce publikoval v novinách článek "Stydím se za svého ministra"! a tak musel přece trestnou výpravu čekat.

LN dnes citují ke zveřejnění odposlechů Topolánek - Dalík skeptika George Bernarda Shawa: Inteligentní lidé vědí, že lze věřit jen polovině toho, co slyší. Velice inteligentní vědí, které polovině.
To staří Čechové byli ještě mnohem více skeptičtější než tento Ir, jak dokazuje následující přísloví: Nevěř ničemu, co slyšíš a jen polovině toho, co vidíš.

Již staří Římané věděli, že Gravis animus dubiam non habet sententiam, tedy že
Velký duch nekolísá ve svém přesvědčení.