XII. celostátní soutěž Zpěváček 2006

Tisková zpráva - aktualizace 9.5. 06
XII. CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ ZPĚVÁČEK 2006
Velké Losiny, 12. - 14. května
Voda nám letos na jaře přinesla plno starostí. Voda však přináší i život a zdraví. Prameny živé vody přijedou do Lázní Velké Losiny otevřít svými hlasy zpěváčci lidových písní z celé republiky. Ve dnech 14. - 15. května 2006 se v Lázních Velké Losiny uskuteční XII. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČEK - VELKÉ LOSINY 2006 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku. Zpěváčci se za uplynulých 11 let výrazně zapsali do mysli i srdcí příznivců lidové písně a věříme, že i letos soutěž potvrdí vynikající úroveň.
Svými hlasy bude o přízeň poroty i publika soutěžit padesátka postupujících z regionálních kol soutěže za doprovodu tří lidových muzik. Spolu s nimi vystoupí na jevištích ve Velkých Losinách a v Loučné nad Desnou také finalisté obdobné soutěže Slávik Slovenska Paulína Ovádková, Lenka Spodniaková a Denisa Bedeová, Světlana Spiridonová z Jekatěrinburgu a Miroslav Cankov z Bulharska. Hosty soutěže budou finalisté uplynulých ročníků Libor Macháček, Roman Hoza, Veronika Hromková a Jarmila Ševčíková.
logo soutěže
Hlavními spolupořadateli soutěže jsou: Folklorní sdružení ČR, Obec Velké Losiny, Lázně Velké Losiny, Olomoucký kraj, Český rozhlas a jeho studia Ostrava a Olomouc, Ruční papírna Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně, Hotel Praděd a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.
Soutěž se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury, Nadačního fondu Most naděje a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Záštitu nad soutěží převzali: senátor Adolf Jílek, Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.
Mediálními partnery soutěže jsou: Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Středomoravské deníky Moravia, Časopis Venkov a www.borovice.cz, mediální spolupráce Haló noviny a Vltava - Labe Press.
Soutěž dále podporují: ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autoský, AŽD Praha, s.r.o., Pars Nova, a.s., PPF - majetková, a.s., KPM Consult, a.s., TCHAS Ostrava, Connex Morava, Massive - svítidla, Energotis, Ekozis Zábřeh, SAN-JV Šumperk, Stavrel Hanušovice, Kareta Bruntál, Sateza Šumperk, ELTODO-CITELUM Praha, Národní památkový ústav Olomouc, firma Vemori, TG Tisk Lanškroun a další.
vítězní zpěváčci 2004 a 2005
vítězní zpěváčci 2004 a 2005
Pořadatelé soutěže se po několika letech rozhodli zásadně změnit její schéma. Soutěžní klání zahájí děti postupující z regionálních kol soutěže v pátek 12. května v sále Hotelu Dlouhé stráně v Loučné nad Desnou ve dvou kolech: v 16,00 a v 19,30 hodin. Děti zazpívají dvě písně ze svého repertoáru, první a capella, druhou pak s doprovodem některé z lidových muzik - Cifra z Uherského Hradiště, Vojtek z Opavy a České lidové muziky pod vedením Zdeňka Vejvody. Odborná porota z nich vybere postupující pro sobotní finálový koncert.
V sobotu 13. května ve 13,30 hodin se zpěváčci zúčastní svátku otvírání pramenů a zahájení lázeňské sezóny v Lázních Velké Losiny. Sobotní finále soutěže za účasti dvacítky vybraných se koná od 15,15 hodin na jevišti v parku Lázní Velké Losiny (při nepřízni počasí v sále hlavní budovy lázní). Slovem bude provázet Marcela Heříková. Odborná porota vybere desítku nejlepších a určí také pořadí dětí na prvních třech místech, kterým budou uděleny tituly zlatý, stříbrný a bronzový zpěváček roku 2005. Svoji zvláštní cenu v posledních letech udělují vybraným účastníkům Peter Dvorský, ředitelka Lázní Velké Losiny Alena Ďurišová a starosta Obce Velké Losiny ing. Miroslav Kopřiva, CSc. Pořadatelé očekávají účast osobností, které nad soutěží převzaly záštitu a řady dalších významných hostů.
Letos podruhé udělí porota vybranému účastníku soutěže zvláštní putovní cenu Jaroslava Juráška. Jaroslav (Carda) Jurášek (1925 - 2005) hudební skladatel a dlouholetý umělecký vedoucí Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, byl ještě v roce 2004 předsedou poroty "Zpěváčků". Jeho jméno je spojeno také s koncerty nejlepších zpěváčků, které Orchestr lidových nástrojů VUS Brno na několika akcích doprovázel.
Pro účastníky soutěže a její hosty je připraven zajímavý doprovodný program. V okolí jeviště nebudou chybět stánky lidových řemeslníků a občerstvení. Mezi tradiční zajímavosti patří "pohádkový les" , připravený Folklorním souborem Markovice Postřelmov na sobotu 13. května od 17,00 hodin pro účastníky soutěže, děti z obce i malé pacienty lázní. Zajímavý program je pro účastníky připraven také v sobotu od 20,00 hodin. Vystoupí v něm mimo jiné Jazz Band, břišní tanečnice a mažoretky a bude zakončen ohňostrojem. Účastníci mohou navštívit také Státní zámek Velké Losiny, známý čarodějnickými procesy, Ruční papírnu Velké Losiny, anebo se vykoupat v krytém bazénu lázní. Nejen soutěž, ale i její zázemí a příjemná atmosféra jsou důvody, pro které se mladí zpěváci a jejich rodiče a sourozenci do Velkých Losin rádi vracejí.
V neděli 14. května se už soutěžit nebude. Po dopoledním volném programu a semináři porotců s rodiči a pedagogy se ve 14 hodin uskutečni závěrečný galakoncert, v jehož závěru budou vyhlášeny výsledky a předány ceny nejlepším. V programu vystoupí také zahraniční hosté soutěže a vítězové některých uplynulých ročníků.
Mezi hosty soutěže nebudou chybět její patroni - Peter Dvorský, senátor Adolf Jílek a hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, ředitel ostravského studia ČR Ilja Racek, primáš Orchestru lidových uměleckých nástrojů Slovenského rozhlasu Miroslav Dudík, zpěvák Standa Hložek a další.
Soutěž zpěváčků v posledních letech stále více přitahuje pozornost dětí, jejich rodičů, pedagogů a příznivců lidové písně. Velmi příznivě se její vliv projevuje v rostoucím počtu účastníků základních a regionálních kol. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska, na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic, na společné koncerty Zpěváček - Slávik, které se pod patronací Petra Dvorského konají střídavě v Praze a v Bratislavě (letos 7. - 8.10. v Praze na Žofíně) a často se účastní také regionálních i mezinárodních folklorních festivalů.

Jiří Pokorný
tel/fax 234 621 256, 604 674 841, e-mail: jpokorny@adam.cz