ÚTERNÍ GLOSY 25.04.2006

Miroslava Macka
Pokud byste snad na základě informací z tisku došli k přesvědčení, že firma Trade Fides dostávala za ochranu státních kulturních památek desítky milionů korun jen na základě toho, že šéf příslušného odboru ministerstva kultury Pavel Jirásek je blízkým přítelem prokuristy firmy Trade Fides Libora Hledíka, mýlíte se. Vždyť jde o firmu, která nemá, co se týká kvality a ceny, zřejmě ve světě konkurenci. Jinak by těžko dostávala od ministerstva obrany zakázky za miliardy bez výběrového řízení...A že je výše zmíněný prokurista Hledík zrovna vyšetřován policií, že uplácel pracovníky ministerstva obrany? Ale no tak...!

Jak už v Česku bývá zvykem, lidé se ke své minulosti příliš nechtějí hlásit. Třeba takový puchejř Paroubek: v roce 1978 měl prohlásit "Pro nás mladé, kteří jsme Únor 1948 neprožili jako osobní zkušenost, je toto datum především historická událost, kdy byla s konečnou platností rozhodnuta otázka politické moci, došlo k likvidaci pozic exponentů buržoasie v politickém životě republiky. Nyní, třicet let po Únoru 1948, jsou pro nás mladé ideje Února živou výzvou. Nutí nás především k zamyšlení, kolik toho pro stranu a společnost děláme a kolik jsme schopni udělat. V naší stranické práci je stále co zlepšovat."
Puchejř má jasno: pochybuje, že to někdy řekl, nikdy to neautorizoval a bůhví, jak to tedy tehdy zkreslili a tehdy mu bylo 25 let.
Zvláště poslední argument je půvabný - neboť jak říkal Jan Werich, je-li někdo v mládí hloupý, bývá ve stáří blbý.

"Kdokoliv se v mém okolí jen mihne kolem korupce, je ihned vyloučen z ČSSD a propuštěn z úřadu" chvástá se veřejně Puchejř. Jeho okolí musí tedy být docela uzoučké - exposlanec ČSSD Michal Kraus, ten, co se jen tak z rozmaru podepisuje "ředitel" a posílá z matčina účtu 50 milionů na kakao, je stále vlivným předsedou krajské organizace ČSSD.... O Grossovi ani nemluvě - ale uznávám, že ten se kolem korupce "nemíhal".

Soudní proces s exministryní Součkovou bude ještě velmi zajímavý a hlavně bude zajímavé sledovat, kolik špíny na sebe socialisté vzájemně naházejí. Také souzená kámoška Grossových Barková (materiály k jejím pojišťovacím případům se jaksi "ztratily", jak bývá v Česku zvykem) říká: "Dodám důkazy, že jde o spiknutí, ale až po procesu."
A exnejvyšší státní zástupkyně Benešová zase tvrdí, že exministr spravedlnosti Bureš na ni vyvíjel nátlak v cause sponzora ODS Šrejbera.
Volby se holt blíží....

Již staří Římané věděli, že Contumeliam si dices, audies, tedy že
Jestliže pomlouváš, pomluvu uslyšíš.