STŘEDEČNÍ GLOSY 29.03.2006

Miroslava Macka
Pánové Kornbluth a Pohl napsali na přelomu čtyřicátých a padesátých let sci-fi "Obchodníci s vesmírem", v němž popisují vynikající způsob kšeftu: do rychloobčerstvovacích "sojáčků" se přidává zaručeně neškodný alkaloid, který v lidech vybuzuje chuť na lihuprostý nápoj "kofilissima", který obsahuje zaručeně neškodný alkaloid, vybuzující chuť na "sojáček".
Což jsem si připomněl při četbě o viru ptačí chřipky a kšeftech s tamiflu. Jen namísto alkaloidu funguje jiná droga: strach.

Nějak se mi nechce jásat nad investicí automobilky Hyundai v Nošovicích: vím totiž zcela určitě, že každý z nás v průměru zaplatí této automobilce 430 korun v dotacích a dalších 130 v daňových úlevách, což znamená, že někdo nezaplatí nic a já nejméně dvě tisícovky.
Také další náklady (nové dopravní komunikace v místech, kde je nepotřebuji a poničení stávajících v místě, kde je naopak potřebuji) určitě zaplatím také já.
Zato plánovaný pokles nezaměstnaných je velmi nejistý, ba skoro bych se vsadil, že bude nulový, navíc mi o případné nižší výdaje na nezaměstnané nikdo daně nesníží, jen případné ušetřené peníze rozfrcká neproduktivně jinak ( třeba na porodné převážně pro cikány - viz předvolební sliby ČSSD, což také zrovna není v mém zájmu). Zisky automobilky pak majitel repatriuje.
Takže ještě jednou: proč bych měl jásat, spíše naopak.

Také jsem velice šťasten, že mohu zaplatit za předsednictví Česka v EU v prvním pololetí roku 2008 téměř dvě stovky (ve skutečnosti spíše pět set) - sám bych ty peníze lépe, než plánovaní noví vypasení úředníci, komplikující mi život, neutratil.

Čtenář glos J. P. mi zaslal následující názor:
Jen malá poznámka k rozhořčení premiéra Paroubka na svého místopředsedu kvůli zbabranému švindlu:
Paroubek drze přiznává, že takové manipulace pro něj jsou normální součástí politického boje, což je pro mě mnohem děsivější zjištění, než to, o kolik procent Paroubek prohrál či vyhrál v duelu s Gandalovičem. Průzkumy ani hlasování mě nezajímají a nijak neovlivní mé rozhodování při volbách, stejně jako u (doufám) většiny obyvatelstva.
Paroubkova kritika místopředsedy ČSSD Starce za zaslání špatného telefonního čísla pro hlasování je stejně nestoudná, jako kdyby prezident nějakého fotbalového klubu veřejně kritizoval své funkcionáře za to, že rozhodčímu poslali úplatek na špatné číslo účtu, a že tím zavinili prohru svého týmu.
ČSSD je těžce nemocná strana a hlasováním při volbách se jí pokusím zajistit ozdravný pobyt v mimoparlamentní opozici.

Čtenář glos J. T. doplnil další postřeh k pitomosti zákona o registrovaném partnerství:
V zákoně o registrovaném partnerství se mimo jiné "pozapomnělo" omezit
počet registrací, tzn. nikdo nemá právo mi bránit zaregistrovat se s
libovolným počtem partnerů, bohužel pouze stejného pohlaví. Naštěstí jsem
šťastně ženat, tudíž jsem se obrátil na svou manželku, že jí dodá seznam
svých kamarádek a požádal ji, aby se s nimi šla zaregistrovat. Zákon o
manželství sice pro nás oba jistá omezení stanovuje (povinnost zachovávat
manželskou věrnost), ale pokud by má žena nebyla proti a neběžela hned
podat žádost o rozvod, nevidím žádnou zákonnou překážku, která by mohla
plánované registraci (a tím i legalizaci mnohoženství či mnohomužství)
zabránit.

Již staří Římané věděli, že Boni pastoris est tondere pecus, non deglubere, tedy že
Dobrý pastýř má ovce stříhat, ne stahovat z kůže.