PÁTEČNÍ GLOSY 3.02.2006

Miroslava Macka
V prvním návrhu "opoziční smlouvy" navrhoval Miloš Zeman pro ODS mj. první náměstky všech ministrů. V první vteřině jsem tento návrh odmítl a toto stanovisko se podařilo v ODS udržet a prosadit. Bojoval jsem tehdy i za to, aby ODS, chce-li si udržet status opoziční strany, neobsazovala svými členy různá dobře placená veřejná koryta, Fond národního majetku, všeliké dozorčí rady, atd. Tvrdil jsem, že jediný úřad, příslušející opozici, je Nejvyšší kontrolní úřad, který by měl být z principu v rukou opozice vždy.
Bohužel si někteří poslanci ODS v toku času v poslanecké sněmovně taková koryta vyhandlovali, viz Doležal a Tlustý v České konsolidační agentuře, kupříkladu.
Dnes, kdy jsou v rámci socialistických "nocí dlouhých nožů" vyhazováni a nahrazováni socialisty a komunisty, dělají kolem toho velký povyk.
Politický zisk z toho však bude veškerý žádný, spíše naopak.
A ODS se tak zcela zbavila jednoho z možných trumfů své volební kampaně: možnosti poukazovat na to, co vadí lidem nejvíce: kterak si soudruzi rozdělují koryta a hrabou statisíce ve zcela zbytečných úřadech a funkcích.
Škoda, veliká škoda.

Dlouho očekávané šílenství ministra zdravotnictví Davida Ratha konečně propuklo: jeho věta o tom, že plánovaná stávka všech zdravotníků je spiknutím ODS, opravdu volá o svěrací kazajku a uzavřené oddělení.

Mimochodem, všímáte si, jak lidovci, včetně Kalouska, v podstatě mimo pár výkřiků do prázdna zcela mlčí k tomu, že ve sněmovně je rozjetá legislativní koalice ČSSD + KSČM?
A že zůstávají ve vládě jen jako páté kolo u vozu?
Ale ne, abyste si mysleli, že je to výsledek handlu "vy budete do voleb zticha a my Vám nezrušíme lidovecky upečený tendr na výběr mýtného", to jsou jen lidovci tradičně státotvorní".

Musím se zastat premiéra Paroubka: na jeho veřejném pochechtávání se vtipu o Romech nevidím nic rasistického a nepřijatelného. A pokud si i u nás doma zavedeme "americké" manýry "politické korektnosti", jsem přesvědčen, že nic dobrého z toho nevznikne.
Nesnášenlivost tohoto typu do evropské společnosti rozhodně nepatří, tu přenechejme kulturám jiným: viz Dánsko a problémy s karikaturou Mohameda v novinách.


Již staří Římané věděli, že
Aut amat aut odit mulier, nihil est tertium, tedy
Žena buď miluje, anebo nenávidí, nic třetího nezná.