PÁTEČNÍ GLOSY 16.12.2005

Miroslava Macka
"Lidé jsou různé, většinou však blbé," říkával svoji životní zkušenost s ironickou gramatikou jeden starý profesor na olomoucké Lékařské fakultě.
Vzpomněl jsem si na to při čtení dnes publikovaného průzkumu veřejného mínění, z něhož vyplývá, že každý šestý Pražák by při volbách do sněmovny preferoval Davida Ratha. Jen jsem s mírným uspokojením konstatoval, že v tomto případě to není většina.

Existuje jen jeden solidní způsob, kterak obsazovat správní a dozorčí rady zdravotních pojišťoven: rozhodují největší plátci zdravotního pojištění a nikoliv vláda nebo poslanci.
Do zdravotnictví, zrovna tak jako do každého jiného exaktního lidského oboru činění, totiž politika nepatří, neboť přináší vždy více škody, než užitku.

Jakmile jde o koryta, dokonce i jen ta potenciální, nastává ihned bratrovražedný boj. Jen se za velkých fanfár sloučili Kaslovi Evropští demokraté se Zieleniecovými "nezávislími", už je oheň na střeše: europoslankyně Hybášková je uražena, že jí Josef Zieleniec zakázal vystoupit na nedělní tiskové konferenci a žádá od něj omluvu a nabídku, že se stane též "tváří" nové strany, jinak "by vážně zvažovala úplný odchod."

Na otázku, kdo na vládě přišel s tím,aby kazašská firma, která nabízela za Unipetrol největší sumu, byla ze "strategických" a "bezpečnostních" zájmů vyřazena, odpověděl vyšetřovací komisi ministr financí Sobotka, že si to už nepamatuje. Budiž. Pravděpodobnost, že to byl Staník Grossů, hraničí s jistotou a navíc by si policie měla poslechnout zvukové záznamy z tehdejšího zasedání vlád, nebo jejich přepisy. Pokud neexistují, pak vskutku žijeme v prapodivném státě a je nejvyšší čas to razantně změnit."

"Nemocnicím hrozí šílený zákon", tvrdí dnes oprávněně v MF Dnes předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Jak jinak, když jej připravují a obhajují šílení "bolševici mysli".

Stanislav Jerzy Lec:
Kolik jen piruet musí člověk udělat, aby se lidé točili kolem něho!