ÚTERNÍ GLOSY 25.10.2005

Miroslava Macka
Český Kocourkov neutěšeně pokračuje: premiéru Paroubkovi pranic nevadí, že při svém minulém jmenování do funkce ministra pro místní rozvoj vědomě podepsal lživé prohlášení, že není v konfliktu zájmů (neboť ještě neopustil své posty v dozorčích radách) a porušil tak ústavu, neboť "to je v Česku běžná praxe".
Od premiéra docela zajímavá slova...a defenestrace stále v nedohlednu.

Nový náměstek ministra zdravotnictví se činí. Dohodl se šéfkou Všeobecné zdravotní pojišťovny miliardové úspory. Jak toho docílil? Snadno: ubere na penězích nemocnicím, velkým státním nemocnicím se pozdrží platby (kdyby se jejich ředitelé ozvali, Rath je může okamžitě odvolat) a "ušetřené" peníze se dají soukromým ordinacím, které nejvíce hartusily. Vláda přisype VZP tři miliardy..,.a je to. To je hospodařeníčko, co? Zvláště, když zahradník Rath byl léta kozlem, který vždy vymámil na socialistických ministrech zdravotnictví (nejvíce na Fišerovi) peníze na platy, které pojišťovny neměly.

Objevily se billboardy nové politické strany s obličejem herce Stropnického a názvem "Modrozelení" - hlavním tahákem tajuplné strany bude boj s byrokracií. O nové straně mluvil před pár dny exprezident Havel a zřejmě šlo o tuto. Zajímavé bude zjištění, kdo billboardy a celou kampaň platí.

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný "vyznamenávačům" bratří Mašínů:

Jeden z pravidelných čtenářů mých glos a sloupků a také vtipný pozorovatel současnosti, mi poslal velmi inspirující text k blížícímu se státnímu svátku a tedy k blížícímu se udělování státních vyznamenání.
Myslím, že nebude vůbec na škodu jej tímto způsobem rozšířit dál, neboť jeho poselství vydá za mnohem víc, než každoroční hádky o vhodnosti či nevhodnosti kandidátů na medaile.
Ve vytrvalé, nezlomné a nesmlouvavé stupiditě části senátorů, která tu navrhuje zákaz komunistické strany, tu zas opakovaně vyznamenat bratry Mašínovy, je něco podivně impozantního. Především pak to, že vůbec nejde o samotný předmět výše zmíněných návrhů, nýbrž o vyzdvižení vlastní nicotnosti na úroveň, která by alespoň trošku zavadila o práh vnímání. Způsob, jakým je příběh bratří Mašínů těmito lidmi prezentován, ukazuje, že mu tito lidé nikdy zcela neporozuměli a dodnes mu vůbec nerozumějí: jejich jánošíkovsko - westernové pojetí je totiž stejně daleko od reality jako léta a desetiletí omílaná gangsterská verze, kterou razili a doposud razí komunisté.
Daleko záslužnější počin bych viděl ve skutečném, nezaujatém, dalo by se říct vědeckém rozboru případu "bratři Mašínové" a hlavně a především pak v jeho zařazením do celkových souvislostí toho všeho, co mu předcházelo a co následovalo.
Hlavně bych ovšem velmi ocenil, kdyby tento životní příběh, který zná jen oběti a nemá žádné vítěze hodné patřičné heroizace, posloužil k nápravě současných věcí tak, aby jacíkoliv "bratři Mašínové" už NIKDY NEMUSELI EXISTOVAT.

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Jediné nedůstojné zaměstnání o kterém vím je darmošlapství.

Milé dámy,
státní svátek prodloužil víkend na přívětivé tři dny a tak Vám nabízím následující experiment: naplánujte pro své nejbližší něco, co bude nezvyklé, neobvyklé, vybočující, překvapivé: sedáváte-li o víkendech většinou doma, učiňte pravý opak a někam vyrazte, jezdíte-li naopak na chatu či chalupu, zůstaňte doma a třeba téměř vůbec nevylézejte z postele. Náplň prodlouženého víkendu ponechávám samozřejmě na Vás, ale ještě jednou zdůrazňuji, že by mělo jít o něco zcela neobvyklého, o vybočení z rutiny.
Vsaďte se, že se Vám to vyplatí.
Hezké dny, hezké sny mm