PÁTEČNÍ GLOSY 2.09.2005

Miroslava Macka
Minulost podivného Zdeňka Doležala vychází postupně najevo, jednu otázku při té příležitosti však kupodivu nikdo Stanislavu Grossovi nepoložil: proč si vymínil, že po jeho odchodu má zůstat ve funkci?

Pokud byste se chtěli přesvědčit o tom, kterak rozvinutý je socialismus v Česku, opakujte si několikrát po sobě tuto větu: Vláda rozhodla ode dneška zvýšit platy zdravotníků o osm procent.

Volební heslo ODS netřeba pranic vymýšlet, stačí popsat smutnou pravdu: Nechcete-li, aby nám vládla ČSSD s komunisty, volte někoho jiného, nejraději ODS.

Katastrofa na jihu USA, způsobená hurikánem Katrina, je voda na mlýn těm, kteří za změnou klimatu vidí jen a jedině průmyslovou činnost lidstva a kteří tvrdí, že zvláště USA a prezident Bush před tímto "faktem" zavírají oči.
Že za změny klimatu může globální oteplování, je zřejmé - výše zmínění ovšem zase zavírají oči nad faktem, že v minulosti bez průmyslové činnosti byly změny klimatu, včetně globálního oteplování, prokazatelně též na denním pořádku.

To, co se dějě v zaplaveném New Orleansu i jinde je také názornou ukázkou, jak tenoulinký je civilizační nátěr lidstva a jak rychle oprýskává, když jde o život.

Tradičně zajímavý text mi poslal čtenář glos P.J.:
Sponzorem intelektuálů, kteří si mysleli, že se ziskem svobody se z naší země stane, jak píšete, jeden "Velký filmový klub", je
"Velká naivita" nebo přinejlepším idealismus. Sponzorem oněch idiotských reality show je mnohem silnější a ramenatější brach
zvaný "Velký kšeft", který navíc pracuje na základě propracovaných psychologických studií chování onoho stáda příslušných čumilů.
Je tady účelové spojení ekonomických a psychologických pák, které již řadu let úspěšně fungují. Zatímco Velká naivita spoléhá na to
lepší v lidech a čeká, že se kvalita prosadí sama, Velký kšeft aktivně vtahuje své stádo do hry a namlouvá mu, že ono bude rozhodovat
o účastnících hry (kdo to bude ale vůbec schopen kontrolovat a má to vůbec cenu?). To stádní čumilové milují, sami by se sice nepřihlásili, ale můžou v klidu a v teple kritizovat a pomocí dnes všudypřítomného mobilu tu někoho vyzvednout a tu to někomu pěkně spočítat a osladit. Zapomínají přitom na jeden drobný detail, a sice že výlevy jejich emocí se velmi dobře živí sám nenasytný Velký kšeft spolu s kasou nápomocných mobilních operátorů a samozřejmě s kasou našeho milovaného distributora kvalitní zábavy, naší
neodmyslitelné komerční TV, která má jistě zvláštní sazby na vysílání reklamy v onom exponovaném čase.
Nezralá, neznalá a nemoudrá společnost nemůže mít zralé, znalé a moudré instituce. Navíc skutečně nebuďme naivní, sami jsme také přece vybírali oněch několik set "Vyvolených" do vil ve Sněmovní a na Valdštejnském náměstí a oni zas poslali coby Velký bratr jiné Vyvolené do vily ve Strakovce. Cožpak nám denně nepředvádějí stejně trapné, směšné a nechutné výstupy jako těch pár zoufalců v televizi?
Potíž je v tom, že tito Vyvolení se dají hůř vypnout natož vyhodit.

A J. H. Lorimer ústy J. Grahama:
Vzdělání je jediné, čeho může člověk dostat tolik, kolik si ho chce nabrat.