PONDĚLNÍ GLOSY 22.08.2005

Miroslava Macka
Premiér Paroubek o víkendu prohlásil v televizi: "Já jsem nevěděl. co je to CzechTek. Já jsem nevěděl, k jakým problémům může dojít. Já jsem to tolik nesledoval. Slibuji, že tyto věci budu napříště sledovat."
Pro mne z těchto slov čiší hrůza: nedobrovolně mi vládne premiér, který tři věty po sobě začíná slovem "já" a navíc chce lépe vládnout způsobem, že bude vše více "sledovat". Namísto aby neustále vytvářel a chránil prostor pro co největší svobodné rozhodování občanů, což by mělo být jediným cílem každého politika.

Vláda připravuje zákon, který by umožňoval lidem, poškozeným nepřiměřenou délkou soudního řízení, domoci se odškodného. Jsem všemi deseti pro, ovšem pod jednou jedinou podmínkou: že jim odškodné nebude vyplaceno z mých daní, ale z platu (platů) toho (těch), kteří nepřiměřené zdržení spravedlnosti zavinili.
Obávám se však, že takto zákon schválen nebude.

Zítra vyjde v Lidovkách můj text, tentokrát si všímající čerstvých slovních projevů ministra financí Sobotky, ministra kultury Jandáka a premiéra Paroubka.

A abych nezačínal týden tak smutně, tuhle znáte?
V bytě zvoní telefon, manželka jej zvedá a na mužský dotaz "Franta je doma?" odpovídá: "Ještě jo, ale věnce už odvezli."
Přeju hezký den.