PÁTEČNÍ GLOSY 1.07.2005

Miroslava Macka
Opět se potvrzuje dávno poznané: volební podpora komunistů a sociální demokracie jsou dokonale spojité nádoby. Bohužel i praktickou politikou a hlavně kádry.
Tím více vyniká pokrytectví těch, kteří volají po zákazu KSČM, ale bolševici v ČSSD jim pranic nevadí.

Také poslední vyjádření premiéra Paroubka, že příští vládu bude sestavovat sociální demokrat a může to být třeba vláda menšinová, zní zlověstně: komunisté by rozhodně nepodpořili takovou vládu zadarmo. A cena pro nás, nekomunisty, by byla zatraceně vysoká.

Schválně sledujte, jestli Vám budou ode dneška obchodníci vystavovat povinně a bez vyzvání paragony na veškeré nákupy nad padesát korun, jak jim nařizuje nesmyslný zákon. Vsadím se, že ne - a není nic horšího pro vnímání práva občany, než když se masivně nedodržují zákony, neboť odporují zdravému rozumu.

Věrný čtenář glos a vnímavý a vtipný přispěvatel P.J. mi napsal:
Vážený pane doktore,
dnes jsem znovu získal důkaz o tom, jak ve veřejném sektoru bují reálný socialismus i 15 let po oficiálním exodu komunistů od vesla. Svým způsobem se situace, kterou v závěru vypointuji, zřejmě dá anlaogicky přenést na různé resorty, v nichž způsobem sobě vlastním, a notoricky nehospodárným a plýtvavým, hospodaří stát či veřejnoprávní korporace.
Tedy k onomu meritu věci. Dnes ráno, když jsem jel do kanceláře v Praze, hustě pršelo, a to již nějakou tu hodinu. Na Vítězném náměstí, pověstném "Kulaťáku", však maník od technických služeb hl.m.Prahy popojížděl multikárou a z a l é v a l záhonky.
Kdybych něco podobného viděl ve filmu od Monty Pythonů, řekl bych si, že jde o dobrý vtip. Avšak ono tristní realistické absurdní představení z dnešního rána spolufinancuji ze svých daní, a v tu chvíli mne smích přechází.
Můj dodatek: pokud Vám to připadá jako prkotina, pak si připomeňte, že i miliardy se skládají z jednotlivých korun.

Čtenář glos J. B. zase následující úvahu:
Poslanci se rozhodují, že hlasování o novelizaci zákona 231 o televizním a rozhlasovém vysílání odloží po parlamentních prázdninách (čti o tři měsíce), čímž se digitalizace televizního vysílání opět (pokolikáté už?) odkládá. Spolu s omezování reklamy pro veřejnoprávní televizi to začíná vypadat, že o digitalizaci tady už vůbec nejde. Jde o balík asi 8 miliard Kč za televizní reklamu, kterou v tuto chvíli získává z vetší části TV Nova. Po úspěšném rozjetí digitalizace by mohl český divák sledovat až 16 programů a tento lukrativní koláč by se rozděloval mezi více vlastníků, což nevyhovuje (pochopitelně) nenasytným Novákům, ale ani poslancům - u těch druhých je to ovšem otázka, zda jsou zkorumpovaní nebo jen mají z Novy strach. A kdo ví, která varianta je horší.
Kdyby byla poslanecká sněmovna naplněna skutečnými "chlapy" (dámy prominou, míněno obrazně), aspoň by řekli na rovinu, že kopou za tým TV Nova a o skutečně pluralitní vysílání mnoha různých stanic, nezávislé na politických lobby, jim nejde, ba právě naopak - tato představa svobodného éteru je děsí. Místo toho se zašťiťují vzletnými slovy o obhajobě zájmu diváků (sic!), čímž ovšem míní jen to, že větší výběr televizních programů (a mimochodem máme jich oproti všem evropským zemím méně) divákům poskytnou tehdy, až budou mít jistotu, že do jejich provozu budou moci strkat nos.


Staré české přísloví:
Koho se neštěstí chopilo, ten i nos utíraje palec si vymkne.