PÁTEČNÍ GLOSY 3.06.2005

Miroslava Macka
Část západoevropských politiků jako by vyslyšela moji včerejší glosu a začíná mluvit o omezování evropských zákonů a byrokracie, o nutnosti naslouchat hlasu občanů a o nezbytnosti posilování demokracie v EU.
Jako alkoholici po velkém flámu, kteří se také zapřisahají, že už nebudou pít - a jejich dnešní sliby mají, obávám se, stejnou dobu trvání.

Václav Klaus měl ve svých výhradách k euroústavě a k mnohému dění v EU samozřejmě pravdu - jak se ukazuje, když se konečně trošku rozjela zpozdilá debata evropských politiků a komentátorů, vyprovokovaná výsledky referend ve Francii a Holandsku. Dokonce i dosavadní tabu - otázka eura - přišla na přetřes a opět se ukazuje pravdivost minulých Klausových argumentů. Problém je v tom, že ti lidé, kteří ho doposud z různých důvodů neměli rádi, jej začnou, jak už to na světě chodí, nenávidět.

Tým odborníků, vedený místopředsedou vlády Martinem Jahnem, vypracoval strategický dokument s návodem, jak udělat z Česka prosperující zemi na úrovni západoevropských států. Deregulace nájemného bez kompenzací, zavedení školného či poplatků u lékaře, reforma důchodového a daňového systému - prostě staré známé věci.
Neradujme se však: sociální demokracie dobře zná své potenciální voliče a jejich přání a touhy a tak nic z toho se pořádně neuskuteční a navíc ten socialistický marasmus nadále budeme financovat z našich vysokých daní.
Poslanec ČSSD Křeček to vyjádřil jasně a špatně: Pan kolega Jahn prostě neví, v jaké zemi žije a jak žijí lidé v zemi, v jejíž vládě dělá místopředsedu. Přitom pravděpodobnost, že by místopředseda vlády Jahn nevěděl, že bohatě placený poslanec Křeček bydlí v bytě s regulovaným nájemným, je nulová.

Nemají to euronadšenci lehké: pokud by euroústavu měl ratifikovat parlament a nikoliv občané v referendu, byly by podle legislaslativní rady vlády nezbytné k jejímu odsouhlasení dvě třetiny hlasů poslanců i senátorů. A takovým počtem euronadšenci v Parlamentu nedisponují. A k vypsání referenda chybí zákon, o jehož osudu lze také pochybovat.

Nedivím se, že hejtmani odjížděli ze setkání s ministryní zdravotnictví Emmerovou silně zklamáni, když hlavní slovo na schůzce měl autor návrhu socialistické zdravotnické koncepce Petr Háva. Slyšel jsem jej několikrát a vždy to byl silný atak na zdravý rozum.

Nové, ne české přísloví: Nejlépe se soustředíme na věci, které nás rozptylují.