Naučná stezka Stříbrný chodník v Odrách - zastavení č.3 [ Informační tabule ]

Naučná stezka "Stříbrný chodník" v Odrách

Naučnou stezku zřídila v roce 2000 70/13 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Odrách za pomoci členů Klubu historie dopravy z Ostravy a AVZO Odry.


Zastavení č. 3 - Loupežník Šimák

Lesní údolíčko, které jste právě minuli, se odpradávna jmenuje Medvědí rokle. Dokládá to, že se zde vyskytovala naše největší šelma - medvěd brtník. Zdejší lesní cesta je také velmi stará, což se pozná podle štětovaného dláždění. Podle pověsti se právě tudy v roce 1241 dostali Tataři do Oderské kotliny a zničili město Vyhnanov.

Novodobější historie nám připomíná, že v tomto místě stával Šimákův buk, na němž se měl ukrývat při svých přepadech pověstný loupežník Šimák. Přepadával převážně kupce a povozníky a většinou si odnášel tučnou kořist. Jeho osoba jako loupežníka doslova zpohádkověla a tak se oderský Šimák stal známým skoro po celé Moravě.

Skutečná podoba Šimáka však byla prozaičtější a surovější. Antonín Šimák pocházel z oderské části Neumark, z dnešní Staré ulice. Byl synem chalupníka a narodil se 19.4. 1861. Jeho rodiče záhy zemřeli a tak výchova byla všelijaká a výsledky školní docházky nevalné. Ani se nedoučil na kominíka. Stále přísnější tresty za různé krádeže vedly ke zvyšování surovosti a rafinovanosti. Jeho loupeže v okolí Medvědí rokle se datují do let 1876 - 1881 a Šimák za ně dostal 7 let v nejtěžším žaláři na Mírově. Výsledkem tohoto pobytu pak byla ještě větší brutalita a 6 vražd, za které byl Šimák v roce 1881 oběšen na dvoře okresního soudu v Novém Jičíně.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.odra.ecn.cz
Typ záznamu: Informační tabule
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 26.07.2003 v 13:42 hodin