Trasa Kouty nad Desnou - Vřesová Studánka - Kouty nad Desnou [ Turistická trasa ]

Kouty - Hučivá Desná - sedlo pod Vřesovou studánkou - Vřesová Studánka - Bílý sloup - Kouty
Typ: pěší
Náročnost: náročná
Čas.náročnost: polodenní
Restaurace: Kouty - hotel u nádraží, rekreační středisko firmy Schvab
Délka 14,5 km
Délka čas 4,75 hodiny
Převýšení +740 m
Snížení -730 m
Nejnižší bod 560 m
Nejvyšší bod 1290 m

Příjezdové místo: Kouty nad Desnou, vlak, trať č. 291, autobusy Šumperk - Jeseník a Brno - Jeseník.
Výchozí bod: železniční stanice Kouty nad Desnou, parkoviště vedle nádraží.
Časový rozvrh: Kouty nad Desnou - Hučivá Desná 4 km (1 a 1/4 hod.)- sedlo pod Vřesovou studánkou 2,5 km (1 hod.) - Vřesová studánka 1 km (1/4 hod.) - Bílý sloup 1 km (1/4 hod.) - Pod Šindelnou 2,5 km (3/4 hod.) - Kouty nad Desnou 3,5 km (1 a 1/4hod.).
Celkem 14,5 km, 4 a 3/4 hodiny.

Náročnost: náročné stoupání z údolí Divoké Desné na Vřesovou studánku, náročný sestup z Pod Šindelné do Koutů nad Desnou.
Nejvyšší bod: Vřesová studánka 1290 m.

Pozoruhodnosti: Hučivá Desná - horská říčka s mnohými peřejemi, Vřesová studánka - kdysi poutní místo, výhledy.

Popis trasy:
Od železniční stanice vystoupáme na hlavní silnici, po které se dáme vpravo a dojdeme k turistické orientaci u pošty v Koutech nad Desnou. Přejdeme hlavní silnici vlevo a dáme se po žluté turistické značce kolem obchodu v mírném stoupání přes osadu Anín proti toku říčky Hučivé Desné. Po zpevněné silnici uzavřeným údolím dojdeme až k soutoku říčky Hučivé Desné s Poniklým potokem, který je pravým přítokem Hučivé Desné. Zde pokračujeme přes most doprava stále proti toku Hučivé Desné v mírném stoupání až k informačnímu místu Hučivá Desná (785 m). Říčka Hučivá Desná vytváří na splavech četné kaskády a peřeje. Od informačního místa pokračujeme dále po žlutě značené cestě, vstoupíme do lesa a nejprve širší lesní cestou a později chodníkem začneme stoupat již mimo údolí v traversech až do sedla pod Vřesovou studánkou (1205 m). Poslední úsek do sedla prochází mrtvým lesem, který je i vlevo od sedla. V sedle odbočíme vpravo a červeně značeným chodníkem v úbočí Červené hory stoupáme až k Vřesové studánce (1290 m). Od Vřesové studánky je překrásný pohled na vrchol Vozky (viz túru č.2). Od Vřesové studánky pokračujeme po zeleně značené cestě (souběh s červenou značkou) v krátkém klesání až k informačnímu místu Bílý sloup (1277 m). U informační tabule naučné stezky odbočíme vpravo a zeleně značeným chodníkem projdeme nízkým lesním porostem. V mírném klesání přes několik pasek, ze kterých se otvírají výhledy na Červenohorské sedlo a hlavní hřeben hrubého Jeseníku a poté vzrostlým lesem dojdeme již širší pěšinou v prudším klesání k informačnímu místu Pod Šindelnou (1045 m). Následuje příkrý sestup na širší lesní cestu, která nás dovede na širokou zpevněnou lesní cestu. Zde odbočíme vlevo na křižovatku, přes níž pokračujeme vlevo vrstevnicovou cestou nad údolím Hučivé Desné. Po 1,5 km, asi 200 m před křižovatkou lesních cest, značená cesta znenadání odbočí prudce vpravo do mlaziny pod cestou a prudkým spádem po pěšině vychází z lesa na louku. Loukou podél lesa pokračujeme až na rovinu v údolí Hučivé Desné, dále dojdeme až na místní komunikaci, kde u lípy odbočíme vlevo a pokračujeme na křižovatku u pošty v Koutech nad Desnou

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.sumperk.info.cz
Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 08.02.2008 v 10:13 hodin