TUREK Svatopluk [ Osobnost ]

Svatopluk Turek
* 1900
+ 1972
- výtvarník
- spisovatel a redaktor
- malíř a grafik
(pseudonym T. Svatopluk).

Syn hodslavského lékaře studoval na reálném gymnáziu v Kroměříži. Po maturitě pokračoval ve studiu na akademii výtvarných umění v Praze u provesorů Švabinského a Obrovského. Postupně byl samostatným spisovatalem a redaktorem. Publikoval v Hostu do domu, Rudém právu, Novém životě,Literárních novinách, Rovnosti, Plamenu, Tvorbě aj.

První jeho povídka Marie Magdalská byla otištěna v roce 1925 ve Vachkově revui Pramen. Během tří měsíců napsal Botostroj, protibaťovský román s vystižením sociální reality. Jde o román s reportážními prvky, které směřovaly k přímočarému vystižení. Dalo se o knize předpokládat, že může vyvolat hlučnou diskusi. O tři léta později vyšel vyšel baladický román Mrtvá země, ke kterému faktický a laidský materiál vytěžil ze znalostí meziválečného života vesnice jak jej žili obyvatelé Hodslavic a okolí.

Z jeho další tvorby:
Dům v Betlémské ulici (1942), Bez šéfa (1953), Andělé úspěchu (1937), O zlém a dobrém (1939), Človíček (1940),Gordonův trust žaluje (1940) a satira na tehdejší vesnici rodných Hodslavic Švédský mramor (1961).

Pro Svatoplukovy prózy je příznačný způsob sdělení: strohost, úsečnost, zkratkovitost s řadou zámlk.
T. Svatopluk jako malíř a grafik se také zúčastnil výstavy Pobečví v Hranicích v roce 1927 perokresbami a roměrnou uhlokresbou Švecova dílna s jasnou sociální orientací.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hodslavice.cz
Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Alena Janská (Infomorava.cz) org. 153, 14.08.2006 v 21:56 hodin