BURIAN Zdeněk [ Osobnost ]

Kopřivnice, Zdeněk Burian
ZDENĚK BURIAN

11. 2. 1905 Kopřivnice - 1. 7. 1981 Praha

Zdeněk Burian se narodil v roce 1905 v Kopřivnici. Krátce po jeho narození se Burianovi přestěhovali do Štramberka, kde několik let na Náměstí bydleli. Ve čtrnácti letech odchází Zdeněk Burian do Prahy na Akademii výtvarných umění, kterou po dvou letech studií opustil. V Praze však již zůstal a roku 1981 zde také zemřel.

Jeho tvorbu lze shrnout do několika velkých tématických cyklů. Prvním je dobrodružná literatura - jedná se o ilustrace knih Eduarda Štorcha ((Lovci mamutů), Julese Verna (20 000 mil pod mořem, Hvězda jihu, Patnáctiletý kapitán, Plující ostrov, Dva roky prázdnin). J. Coopera (Poslední mohykán, Lovec jelenů).

Druhým velkým tématem jsou rekonstrukce pravěkých ještěrů a šelem; této tvorbě se věnoval s mimořádnou rekonstrukční věrností a odborným přístupem konce 30. let ve spolupráci a paleontologem Josefem Augustou. Tyto ilustrace Buriana proslavily po celém světě.

Posledním velkým ilustračním oborem Zdeňka Buriana je portrétní a volná tvorba, která však bohužel zůstává z velké části neznámá. Sám Burian se paradoxně považoval z portrétistu a v této tvorbě zůstává neznámým.

V roce 1981 umírá v Praze.
Kopřivnice, Zdeněk Burian

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stramberk.cz
Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 132, 04.04.2003 v 10:37 hodin