Přírodní koupání - nádrž Čerťák, Nový Jičín [ Koupání v přírodě ]

Nový Jičín, Nádrž Čerťák
Přírodní koupání - nádrž Čerťák, Nový Jičín
Nádrž "Čerťák" je vedle hlavní cesty z Nového jičína do Kojetína asi 3.5 km j. od města. Území okolo nádrže je rekteační oblasti města Nového Jičína. Je to časté místo vycházek a výletů, v létě oblíbené rekreační místo pro obyvatele města i jeho návštěvníky

Typ: přehrada
Popis: travnatý břeh, písčitá pláž, vtup dlážděný pak písčitý
Rozměry: 0.6ha
Vstup zdarma
Občerstvení: ve stylové hospodě Čertův mlýn
Ubytování: po dohodě v hospodě Sportovní vyžití: plavání
Další možnosti: rybolov

Vodní nádrž Čerťák o výměře 3,5 ha je vybudována na Kojetínském potoce a slouží především k rekreaci, sportovnímu rybaření, je však i stanovištěm významných a zvlášť chráněných druhů živočichů.


Zastavení č. 5 - Pod Svincem, naučné Palackého stezky
(nadmořská výška 408 m)


Z lokality se postupně začíná otevírat pohled na malebně zvlněnou krajinu Štramberské vrchoviny, která je součástí Podbeskydské pahorkatiny. Podrobnější popis krajiny najdete u zastavení č. 7.

Vodní nádrž Čerťák o výměře 3,5 ha je vybudována na Kojetínském potoce a slouží především k rekreaci, sportovnímu rybaření, je však i stanovištěm významných a zvlášť chráněných druhů živočichů. Okolí nádrže je známo výskytem těšínitů z okruhu vyvřelin těšínito-pikritové činnosti ve spodní křídě.

Ze zastavení č. 5 je možno odbočit po zelené turistické značce k restauraci "Čertův mlýn" pod hrází nádrže.

Na pravé straně silnice ve směru ke Kojetínu, těsně před odbočením k Čerťáku, budeme míjet věkovitý strom javor babyku, který patří k chráněným částem přírody. Zelená turistická značka nás zavede přes Žilinu a les Libotín do Mořkova. Pod hrází přehrady lze také odbočit po modré značce do Straníku, kde se turistická cesta připojuje k naší naučné stezce. Neznačenou stezkou je možno se vydat od restaurace Čertův mlýn údolím Kojetínského potoka tzv. "Motýlím údolím" do Straníka a Hodslavic.

V roce 1830 se v kojetínském mlýně, nynějším Čerťáku, narodil Jan Vahala, kovář, zlepšovatel zemědělského nářadí zejména pro orbu. Za své vynálezy obdržel čestná uznání na mnoha zemědělských výstavách. Zemřel roku 1894 ve Starojické Lhotě, kde jemu a bratrancům Veverkovým v roce 1884 dal zemědělský spolek postavit pomník.
Nový Jičín, Nádrž Čerťák
Přírodní koupání - nádrž Čerťák, Nový Jičín

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.novyjicin.cz
AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 56, 05.11.2003 v 14:30 hodin