Jeřábskou vrchovinou [ Lyžařská trasa ]

Písařov, Hambalek - Čečel - Sv.Trojice - Severomoravská chata - Podlesí (16 km)

Příjemná lyžařská túra po lesních a polních cestách s řadou výhledů.
Zčásti nepravidelně upravovaná strojová stopa. Obtížnější sjezd pouze u Severomoravské chaty.
Možnosti občerstvení v Písařově (Kocanda), na Severomoravské chatě a v Malé Moravě.


Kilometráž :
název rozcestí ----- m.n.m. ----- km značení
Písařov (točna, BUS) --- 530 --- 0 --- žlutá pěší značka
Na stráži --- 610 --- 1,5 --- červená pěší značka
Partyzánské bunkry Čečel --- 755 --- 3,5 --- červená pěší značka
Čečel (silnice) --- 782 --- 4,5 --- červená pěší značka
Hrubý les --- 828 --- 5 --- červená pěší značka
Bouda (rozc.) --- 864 --- 9 --- červená pěší značka
Pramen Rudolf --- 850 --- 9,7 --- červená pěší značka
Sv.Trojice --- 862 --- 10 --- modrá lyžařská značka S
U Severomoravské chaty --- 859 --- 11 --- modrá lyžařská značka S
Severomoravská chata --- 850 --- 11,3 --- modrá pěší značka S
Podlesí ( obec,BUS) --- 625 --- 13 --- modrá pěší značka
Malá Morava (přejezd,BUS) --- 520 --- 15,5 --- modrá pěší značka
Podlesí ( u ŽST) --- 505 --- 16

Popis trasy :
Do Písařova se dopravíme autobusem ze Šumperku. Od zastávky Písařov, točna stoupáme po místní komunikaci mezi zástavbou. Asi 100 metrů za statkem odbočíme vlevo na polní cestu, která mírně klesá k potůčku, prochází krátkým lesním úsekem a přivede nás na okraj louky. Mírně stoupáme po cestě podél ohradníku a elektrického vedení až do sedla Na stráži. Od rozcestníku na betonovém sloupě odbočíme vlevo na stoupající cestu, která nás přivede na okraj lesa nad Jakubovicemi (krásné výhledy na Šumpersko i Zábřežsko).
Mírným stoupáním zdoláme zalesněný vrchol Skalky, zleva se připojí široká lesní cesta, po které přijdeme až k rozcestníku Partyzánské bunkry Čečel.( zachovaný bunkr 100 m po zelené vpravo). Pokračujeme po příjemné vrstevnicové cestě lesem až na křižovatku lesních cest Čečel, silnice, kde stojí lovecká chata a turistický přístřešek s velkým dřevěným křížem (možnost sjezdu vpravo do Janoušova k autobusu po bílé cykloznačce).

Po posílení z vlastních zásob stoupáme po široké lesní cestě k rozcestí Hrubý les a dále již téměř po vrstevnici po západních svazích Boudy až na křižovatku Bouda ( rozc.) s turistickým přístřeškem. Lesní silnička nás dovede kolem Pramene Rudolf (pramen s mírně radioaktivní vodou pod cestou vlevo) až na Svatou Trojici s poutní kaplí a loveckou chatou. Nyní nás čeká půlkilometrový sjezd po strojové stopě vpravo do první zákruty silničky, kde odbočíme opět vpravo na zásobovací cestu. Od rozcestí U Severomoravské chaty krátkým sjezdem přijedeme až k dřevěnému rozcestníku před turistickou chatou pod vrcholem Pohořelce.

Po občerstvení na chatě sjíždíme po sjezdovce (sjezd bývá snadnější než po modré značce), u dolní stanice vleku zahneme doprava a po 200 metrech jsem již zpět na značce. Z horských luk můžeme očekávat krásné výhledy na údolí Moravy a masív Kralického Sněžníku. Čeká nás sjezd po horských loukách (bývá upravováno) do Podlesí, k orientaci nám může posloužit věž kostela. Od rozcestí Podlesí (obec) na náměstí klesáme stále rovně po místní komunikaci (obec lze i objet po loukách zleva) k hřišti, kde odbočíme vlevo na polní silničku. Po svazích kopce Žlíbek mírně klesáme, nad chatami opustíme silničku a po polní cestě ostřeji sjíždíme k pstružím sádkám v dolní části Vysokého Potoka. Zde sundáme lyže a jdeme na hlavní křižovatku Malá Morava (přejezd, BUS). Túru můžeme zakončit v hostinci ( za přejezdem), nebo pokračovat vpravo po silnici až na železniční zastávku Podlesí na trati Dolní Lipka - Hanušovice.

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Lyžařská trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 490 (Archivní záznam) org. 49, 07.03.2006 v 11:38 hodin