Obří drak a další sochy rozšíří dětskou galérii.

Zámek v Linhartovech se již pomalu připravuje na letošní sezonu. Děti tvoří do své zámecké galérie další obří sochy z papíru.
Obrovský papírový tříhlavý drak, pták Ohnivák, vodník sedící na vrbě a další nápadité sochy vznikají ve výtvarné dílně Jaroslava Hrubého v Základní škole ve Městě Albrechticích, aby doplnily dětskou galérii na zámku v Linhartovech.
Pro děti z albrechtické základky je odpolední výtvarná výchova magickým předmětem. Všechny v ní totiž čeká nejen návrat do historie, ale také výpravy do říše pohádek a fantazie, aby se zde potkaly s postavami, které poté v papírové podobě přivádí na svět. Před několika roky začali žáci výtvarky s postavami zámeckých hrabat, knížat a všech, kteří jsou nějak spjati s linhartovským zámkem. Papírové postavy na zámku byly doplněné o obřího Maxipsa Fíka a staly se atrakci pro veřejnost.
I v dalších letech děti tvořily sochy,tentokráte, ale figurální motivy vystřídala technika. V dětské galérii je vystaveno například papírové závodní auto skutečné velikosti a se stropu na návštěvníky nalétává papírové letadlo. Minulou sezonu zámecké prostory doplnily ještě papírové hudební nástroje, mezi kterými víc vyniká čtyřmetrová basa a modrý rytíř z Deníku.
"Chceme, aby každý rok zámecké prostory doplnily dětské výtvory, protože část zámku je věnována převážně dětem. Mohu prozradit,že letos čeká dětskou galerii naprostá senzace v podobě několika tisíc angličáků, zapůjčených se sbírky pana Hrubého z Města Albrechtic. Samozřejmě, že do sbírky přispívají také naše děti ze školy. Jejich obrazy, linoryty a sochy jsou nedílnou součástí zámku. Jeden z žáků například pracuje na obří papírové maketě zámku. Letos tak kromě výše uvedených soch bude v dětské galerii vystavena věž linhartovského zámku," řekl Jaroslav Hrubý, oblíbený učitel a správce zámku v jedné osobě.
Děti tvoří sochy z nadšením. "Do výtvarky chodím rád Teď s kamarádem pracuji na maketě zámku.I když to jde pomalu, tak až ji dokončíme, bude to určitě super. Největší problém je, že máme málo novinového papíru. Ten se musí natrhat či nastříhat a pak papírovou kostru sochy oblepujeme několika desítkami vrstev novinových ústřižku," popsal práci ve výtvarné výchově Tomáš Kalina, jeden ze šikovných žáků.
Krnovské noviny Region
ze dne 13. května 2008